Kwiecień 2014

ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI ...

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą” to motto konkursu recytatorskiego zorganizowanego w dniu 10.04.2014 r. przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sulejowie. W tym roku konkurs został poświęcony twórczości księdza Jana Twardowskiego –wielkiego, współczesnego polskiego poety. Tego cichego, skromnego księdza, katechetę i opiekuna dzieci, który zawsze powtarzał ,że „właściwie poetą nie jest, a tylko wiersze pisze”, kochają wszyscy – wierzący i ateiści, pobożni i grzesznicy, dorośli oraz dzieci. Wielokrotnie próbowano opisać i zdefiniować tajemnicę, która przyciąga czytelników do ks. Twardowskiego. Zdaniem krytyków fenomen Jego poezji polega na prostocie i mistrzowskim wyrażaniu tego, co dane mu było intuicyjnie poznać. Był on poetą uśmiechu i niemal dziecięcej naiwności, czym zjednał sobie miłośników, a jak sam mówił – czasem budził ich sumienia. Pytany o swą twórczość z pokorą mówił „ Wszystko cokolwiek mi się udaje nie jest moją zasługą. Gdy patrzę na życie, odnoszę wrażenie, że korzystałem z ciągłej protekcji Pana Boga.”

Poezja ks. Twardowskiego ukazuje nam, że w tym zwariowanym świecie miłość i przyjaźń winny być najwyżej cenionymi wartościami, bo nie liczy się nic bardziej niż bycie przy kimś w trudnej dla niego chwili. Wyciągnięcie przyjaznej ręki do potrzebującego, ciepłe słowo może paradoksalnie uczynić nas szczęśliwymi ludźmi.

Do konkursu zgłosiło się 21 uczestników ze szkół podstawowych z terenu Gminy Sulejów . Dzieci z wielką wrażliwością i zaangażowaniem recytowały wiersze w pełni oddając ich przesłanie.

Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Szymon Błaszczyk
II miejsce – Katarzyna Grzywacz
II miejsce – duet Julia Kotarska i Szymon Woźniakiewicz
III miejsce – Agata Ryszka

Wyróżnienia:
Izabela Reszka
Troszczyńska Dominika
Marcin Kulbat
Mikołaj Nowak
Paula Szczęsna
Fabiana Sawicka
Natalia Fogiel

Laureaci otrzymali nagrody książkowe zaś pozostali uczestnicy dyplomy oraz upominki.

GALERIA