Wrzesień 2015

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Papierki, puste butelki, bilety autobusowe, puszki, reklamówki, dziurawe opony, wiadra, połamane krzesła, telewizory, popsute lodówki… Czy to szczegółowy opis wysypiska? Niestety, nie… Te wszystkie śmieci, a także wiele innych, można znaleźć na ulicach i plażach, w rzekach, morzach i lasach!

W Polsce akcja „Sprzątanie Świata” po raz pierwszy odbyła się w 1994 roku. W trzeci weekend września biorą w niej udział dorośli i dzieci. Zaopatrzeni w rękawiczki i foliowy worek udają się do lasu czy parku, żeby pozbierać zalegające tam śmieci. Zależy im na tym, żeby śmieci trafiły wyłącznie tam, gdzie ich miejsce. Sprzątający mają nadzieję uświadomić wszystkim, którzy śmiecą, że szkodzą Ziemi i jej mieszkańcom. Tegorocznej, 22. akcji towarzyszyło hasło „Wyprawa-poprawa”.

Propagując akcję, Filia Biblioteczna w Przygłowie dnia 29.09.2015r. zorganizowała w placówce warsztaty literacko-edukacyjne pt. „Sprzątanie Świata - Przygody Brudka i Segregatorka”. Bibliotekarz zapoznał dzieci z historią święta oraz przeczytał najmłodszym czytelnikom opowiadanie o dwóch duszkach, Brudku i Segregatorku. Edukacyjna treść opowiadania pomogła dzieciom w rozwiązywaniu tematycznie skonstruowanych zadań. Relaksem były kolorowanki nawiązujące motywem do opowiadania, które wyeksponowano na wystawie plastycznej w placówce. Udział dzieci w zajęciach nagrodzono drobnymi upominkami.

GALERIA