Lipiec-Sierpień 2015

ZAJĘCIA WAKACYJNE

Kilkuletnią już tradycją stały się zajęcia wakacyjne w Fili Bibliotecznej w Uszczynie.

W czasie tegorocznych wakacji placówka zorganizowała cykl zajęć dla dzieci i młodzieży. Odbywały się one w dniach od 28 do 31 lipca.

Postanowiono nie wyznaczać z wyprzedzeniem konkretnych form zajęć w danym dniu – a raczej dostosować je do liczby i zainteresowań uczestników – oczywiście w ramach zdrowego rozsądku. Chodziło przecież o zróżnicowanie oferty zajęć, tak by każdy z uczestników znalazł coś dla siebie. Z drugiej strony uczestnicy niejednokrotnie przełamywali swe opory, by wziąć udział w formie zajęć, które nie zawsze przypadły im do gustu.

Uczestnikom zaproponowano zajęcia zarówno literackie jak i plastyczne, zajęcia ruchowe oraz warsztaty językowe uzupełnione o zgaduj-zgadule. Tradycyjnie stałym elementem zajęć z dziećmi było głośne czytanie, w które dzieci chętnie się włączały.

Pierwszego dnia, we wtorek 28 lipca dominowały zajęcia plastyczno-literackie. Główną rolę odegrał zwykły fioletowy tusz. Inspirowani lekturą fragmentów książki Grzegorza Kasdepke „Potworak i inne ko(s)miczne opowieści”, z rozdmuchanej kropli tuszu stworzyliśmy własne Potworaki. Wymyślaliśmy też nowe przygody tytułowego Potworaka.

Następnego dnia, 29 lipca, w Bibliotece odbyły się warsztaty językowe, czyli spotkanie z „ Czerwonym Kapturkiem” po angielsku. Zajęcia przeprowadziła pani Kinga Roczek, nauczyciel języka angielskiego. Nie zabrakło rozwiązywania łamigłówek, kolorowanek, wycinanek, łączenia w pary oraz gier.

Natomiast 30 lipca, w czwartek, zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania baśni braci Grimm „Stoliczku nakryj się”, podczas którego dzieci musiały wykazać się podzielnością uwagi oraz refleksem, gdyż czekały je do wykonania różne zadania (klaskanie, wstawanie w odpowiednich fragmentach lektury). Uczestnicy wzięli też udział w baśniowej zgaduj-zgaduli, przy której śmiechu było co nie miara oraz zabawach czytelniczo-ruchowych. "Lekturka pod chmurką" miała być na trawie, jednak z powodu zmiennej pogody zamiast na powietrze udaliśmy się na salę gimnastyczną szkoły podstawowej.

Ostatnim dniem zajęć wakacyjnych był piątek 31 lipca. Zajęcia odbywały się pod hasłem „Łamigłówki mądrej główki”. Był to dzień obfitujący głównie w krzyżówki, rebusy, puzzle literackie, zagadki i inne łamigłówki. Dzieci mogły sprawdzić swoje zdolności szybkiego kojarzenia faktów literackich oraz myślenia analitycznego. Wszystko to oczywiście w atmosferze dobrej zabawy i braku współzawodnictwa, bo przecież najważniejsza jest poprawność rozwiązania zagadki czy krzyżówki, a nie czas jego wykonania.

Zdecydowanie zajęciom tym nie towarzyszyło wszechobecne dziś hasło dzieci i młodych: „Nudzi mi się!”, a za wyraz poczucia zadowolenia uczestników zajęć uznać można dopytywanie się o zajęcia planowane w kolejnym roku.

GALERIA