Kwiecień 2018

„100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI”

Rok 2018 to Jubileusz 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości - to dla Polaków jedno z najważniejszych wydarzeń państwowych. Po 123 latach zaborów, niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń nasz kraj odzyskał suwerenność. W 1918 r. spełnił się sen Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji, germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowych i kulturalnych wartości narodowych oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin. Aby w sposób szczególny upamiętnić to święto Miejska Biblioteka Publiczna w Sulejowie wraz z filiami bibliotecznymi zorganizowała konkurs recytatorski pt. „Polsko , nie jesteś ty już niewolnicą”.

Do konkursu przystąpili uczniowie ze Szkół Podstawowych w Sulejowie, Łęcznie, Przygłowie, Uszczynie i Witowie. Wszyscy uczestnicy twórczo i emocjonalnie recytowali strofy o ojczyźnie gdyż patriotyzm zawarty w prezentowanych utworach to miłość, a miłość czujemy sercem bez względu na to ile mamy lat.

Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Dawid Matyszewski
II miejsce - Marika Jasiurska
III miejsce – Klaudia Barczyk, Sylwia Szydlik

Wyróżnienia:
Marianna Jarmuszkiewicz,
Agata Jędrzejczak,
Małgorzata Morawska,
Oliwia Stępień

Wiedząc, jak ważne jest dla dzieci docenienie ich trudu wszyscy uczestnicy konkursu uhonorowani zostali imiennymi dyplomami oraz słodkościami, laureaci zaś otrzymali nagrody w postaci książek.

GALERIA