Wrzesień 2019

NARODOWE CZYTANIE

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Wśród nich znalazły się między innymi „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa czy „Sachem” Henryka Sienkiewicza.

Jak podkreśla Pan Prezydent Andrzej Duda jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Miejska Biblioteka Publiczna w Sulejowie od wielu już lat włącza się w tę akcję wspólnego czytania. W tym roku również w swych murach gościła czytelników by razem celebrować bogactwo polskiej literatury, języka i kultury.

GALERIA