Grudzień 2019

BOŻONARODZENIOWE TRADYCJE

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w naszym kalendarzu osobistym i rodzinnym. Wiąże się z nimi wiele zwyczajów i obrzędów w wielu domach starannie pielęgnowanych.

W całej Polsce niezależnie od regionu, praktycznie wszędzie znajdują się domy, w których obchodzona jest Wigilia Narodzenia Pańskiego, jest to bowiem święto, które na dobre zaistniało w naszej polskiej tradycji. W przygotowaniach do tego wspaniałego wieczoru, biorą udział całe rodziny: wszyscy zajmują się sprzątaniem, zakupami, a także w miarę możliwości przygotowaniem potraw. Na koniec przystrajamy choinkę i zasiadamy do wigilijnego stołu. Wigilia dla Polaków to dzień wyjątkowy, ma własne zwyczaje, tradycje i wiele obrzędów nieodzownie ze sobą powiązanych. W naszej świadomości Boże Narodzenie zakorzeniło się jako wyjątkowy czas dla rodziny.

Atmosferę świąt można również było poczuć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sulejowie, gdzie odbyła się lekcja biblioteczna dla kl. I Szkoły Podstawowej Nr1 pt. „Bóg się rodzi… – bożonarodzeniowe tradycje”. Na spotkaniu dzieci poznały zwyczaje i obrzędy świąteczne. Przy śpiewie kolęd wykonały również piękne choinki, które własnoręcznie ozdobiły.

GALERIA