Październik 2022

DZIEŃ POCZTY

9 października obchodzimy Światowy Dzień Poczty, który został ustanowiony w 1969 roku w Tokio. Tak więc w tym roku, tradycyjna poczta obchodzi swoje 53 urodziny. Z tej okazji, co roku odbywa się Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów, który trwa do 15 października.

Tydzień Pisania Listów był na początku walką o pokój, która z czasem przekształciła się w niesienie uśmiechu dzieciom ciężko chorym, leżącym w szpitalach. Wymiana listownej korespondencji ma być pozytywnym elementem ich szarej codzienności. Ma również przypominać wszystkim ludziom o tym, jak ważną rolę odegrała poczta w rozwoju społeczno-gospodarczym wielu krajów. Idea szybko się przyjęła i rozprzestrzeniła na cały świat. Szesnaście lat po tym jak ustanowiono Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów, wymyślono alby ustanowić również Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego. Na datę święta idealnie pasował 9 października – dzień otwierający korespondencyjny tydzień. Nie jest to oczywiście data przypadkowa. Dokładnie 9 października 1874 r. na konferencji w Bernie (Szwajcaria), powołano jedną z najstarszych na świecie międzynarodowych organizacji – Światowy Związek Pocztowy. W Polsce Dzień Znaczka obchodzony jest od 1956 r.

Miejska Biblioteka Publiczna w Sulejowie również włączyła się w obchody tego święta, organizując konkurs literacki dla klas IV szkół podstawowych z gminy Sulejów. Konkurs polegał na napisaniu listu do przyjaciela, w którym zachęca go do czytania książek i odwiedzin biblioteki, a jego głównym celem było ocalenie od zapomnienia sztuki pisania listów, ze szczególnym zwróceniem uwagi na estetyczny, poprawny i czytelny zapis treści listu.

Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Aleksandra Matyszewska
II miejsce – Jakub Sianos
III miejsce – Dominik Mićko

Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Śpiewak oraz Jakub Godlewski

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki, a laureaci nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

GALERIA