Listopad 2022

DZIEŃ WRÓŻB ANDRZEJOWYCH

29 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, wspólnie z uczniami klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Sulejowie świętowaliśmy Dzień Wróżb Andrzejkowych w sulejowskiej książnicy. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich zabaw przed rozpoczynającym się Adwentem. Niegdyś wróżby andrzejkowe przeznaczone były tylko dla panien, współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież.

Spotkanie andrzejkowe zaczęliśmy o od zwiedzania biblioteki, podczas którego przypomnieliśmy sobie jak założyć kartę czytelnika oraz jak należy postępować z wypożyczonymi do domu książkami.

W magicznej części spotkania tradycyjnie nie zabrakło najbardziej popularnej wróżby andrzejkowej czyli lania wosku. Pomysłów na interpretację otrzymanych figur z wosku było bez liku. Wszystkie oznaczały oczywiście pomyślność w nadchodzącym roku. Podczas wspólnej zabawy wróżyliśmy z kości do gry, koła fortuny, szczęśliwych kubeczków, czy balonowego drzewka- z którego można było wywróżyć sobie wykonywany w przyszłości zawód- od kierowcy bombowca po fryzjera wiewiórek  Na zakończenie spotkania odbył się popularny wyścig butów, a właścicielowi buta , który jako pierwszy przekroczył próg drzwi spełni się największe marzenie. Dziękujemy za wspaniałą zabawę, mamy nadzieję, że wszystkie dobre wróżby się spełnią!

GALERIA