Zapraszamy na spotkanie autorskie z Grzegorzem Łubczykiem

GRZEGORZ  ŁUBCZYK (1946, Sulejów). Absolwent polonistyki i Podyplomowego Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletni korespondent „Sztandaru Młodych” i „Życia Warszawy oraz „Rzeczpospolitej” w Budapeszcie. Ambasador RP na Węgrzech (1997–2001), wiceprezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” (2002–2004), wiceprezes Stowarzyszenia HENRYK SŁAWIK – Pamięć i Dzieło.

Zadebiutował dwoma zbiorami reportaży: Na patelni Nigru i Plątaniną afrykańskich dróg (z dr. Bogdanem Szczygłem), które były owocem dwóch kilkumiesięcznych wypraw do Afryki.

Drugim i najważniejszym obszarem jego zainteresowań reporterskich stała się tematyka polsko-węgierska, której od lat 80-tych XX wieku pozostał wierny do dziś. Jest autorem książek: Węgierski czyściec, Wielogłos węgierski, Polski Wallenberg. Rzecz o Henryku Sławiku, HENRYK SŁAWIK. Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów, Henryk Sławik (w cyklu: Bohaterowie Niepodległej), 13 lat, 13 minut (z Markiem Maldisem). Grzegorz Łubczyk i małżonka Krystyna są autorami dwujęzycznej, czterotomowej bogato ilustrowanej historii wojennego uchodźstwa polskiego na Węgrzech w latach 1939–1946 PAMIĘĆ / EMLÉKEZÉS. Zrealizował też 6 filmów dokumentalnych, w tym Anioły Karola Malczyka, Węgierskie serce i Życie na krawędzi. H. Sławik i J. Antall senior oraz kilka wystaw,w tym stałejekspozycji w Galerii Historii Miasta Jastrzębie-Zdrój,poświęconych ww.problematyce.

Od 20 lat aktywny popularyzator bohaterów trzech narodów: Polski, Węgier i Izraela – Henryka Sławika i Józsefa Antalla sen., inicjator i koordynator budowy ich pomników w Warszawie (2016) i Budapeszcie (2017).

Laureat Nagród: im. Jerzego Łojka i im. Witolda Hulewicza oraz Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie i Europejskiego Klubu Biznesu Polska. 

Odznaczony: Krzyżem Oficerskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej i polskim Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalami: im. Dr. Henryka Jordana, Pro Memoria i Pro Bono Poloniae, Złotą Odznaką Honorową „Za zasługi dla Warszawy”, Złotą Odznaką Honorową Województwa Śląskiego.

Honorowy Obywatel Vámosmikola i Zasłużony dla m. Jastrzębie-Zdrój.

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Grzegorzem Łubczykiem
Przewiń na górę
Skip to content